Novinky v poľnohospodárstve – stroje, technológie a trendy

Agrokultúra

Tak, ako oblasť priemyslu prechádza veľkou transformáciou, aj technológie a stroje používané v poľnohospodárstve sa musia prispôsobiť zmenám trhu, ktorý si vyžaduje vysokú efektivitu a produktivitu s čo najmenším zásahom do životného prostredia.

Tak, ako oblasť priemyslu prechádza veľkou transformáciou, aj technológie a stroje používané v poľnohospodárstve sa musia prispôsobiť zmenám trhu, ktorý si vyžaduje vysokú efektivitu a produktivitu s čo najmenším zásahom do životného prostredia. Poľnohospodárske postupy nasledujúcich rokov bude charakterizovať prijatie technológií na mnohých úrovniach. Akú podobu majú novinky v poľnohospodárstve?

Poľnohospodárstvo je pod vplyvom meniacej sa klímy, na čo sú úzko naviazané dosiahnuté výsledky a plnenie plánov. Zvyšujú sa konkurenčné tlaky, ceny komodít a dlhodobo používané staršie technológie už nevykazujú dostatočnú efektivitu a presnosť. Veľkým problémom je tiež nedostatok pracovnej sily a kvalifikovaných odborníkov. Kvôli tomu sa do popredia dostávajú vyspelé technológie.

Ak sa ako agropodnik chcete udržať v popredí, sledovanie trendov a účelné zakomponovanie technologických inovácií vám umožní rýchlejšie reagovať na meniace sa poľnohospodárske prostredie a získať tak konkurenčný náskok.

Presné poľnohospodárstvo

Pod pojmom „presné poľnohospodárstvo“ (alebo inak – „precízne poľnohospodárstvo“) si môžete zjednodušene predstaviť prístup, ktorého cieľom je optimalizovať poľnohospodárske procesy tak, aby boli dosiahnuté čo najvyššie výnosy pri znížených nákladoch, a zároveň sa minimalizovalo zaťaženie životného prostredia.

Presné poľnohospodárstvo vychádza zo znalostí kvalít pôdy, vývoja počasia, pokročilých analýz prostredia a ďalších kľúčových faktorov, ktoré majú vplyv na pestovateľské výsledky. To znamená využívanie technológií, ako sú senzory, inteligentné snímače plodín a softvérové systémy, ktoré obrovský objem dát premietnu do konkrétnych výstupov. Poľnohospodár bude môcť na základe výstupov presnejšie dávkovať hnojivá, pesticídy aj vodu. S pomocou senzorov, ktoré snímajú vlhkosť, teplotu a zohľadňujú vývoj počasia tiež získa náskok v prípade nečakaných mrazov.

Za posledné obdobie pribudla široká škála možností, ako optimalizovať všetky procesy a dosiahnuť vyššiu úrodu pri nižších nákladoch. Pravdou však je, že úspešné zavedenie si vyžaduje starostlivé plánovanie, odborné znalosti a nemalé investície.

Využívanie dronov v poľnohospodárstve

Hlavnou úlohou dronov v poľnohospodárstve je snímkovanie a mapovanie konkrétneho poľa či pozemku. S ich pomocou získa poľnohospodár multispektrálnu analýzu zdravia pestovaných plodín a podľa potreby vie zakročiť proti škodcom cielene a veľmi rýchlo. Pokročilé drony tiež odhalia lokality trpiace suchom, nedostatočný rast či stav dozrievania plodín.

dron

Automatizované systémy a robotické stroje

Riešenie globálneho nedostatku pracovnej sily v poľnohospodárstve sa v zahraničí rieši vývojom, ktorý smeruje k automatizovaným a robotickým systémom. Na jednej strane sú rozsiahle možnosti zberu dát, na druhej však musia stáť stroje a technológie, ktoré tieto dáta vyhodnotia a v praxi zrealizujú.

K rastúcim trendom v poľnohospodárstve sa zaradili autonómne poľnohospodárske stroje a roboty, ktoré sa v rastlinnej výrobe využívajú na náročné a opakujúce sa práce, akými je napríklad sejba, zber plodín či mechanické ničenie buriny. V portfóliu najväčších zahraničných agropodnikov sa už objavujú aj inovatívne roboty, ktoré pracujú samostatne a využívajú pokročilé senzory a inteligentné technológie.

Robotizácia neobchádza ani živočíšnu výrobu, ktorá si vyžaduje dennú starostlivosť o živé zvieratá. Moderné farmy využívajú kŕmne roboty, dojacie roboty a tiež roboty na automatické nastielanie. Aj o kontrolu teploty, vetranie či osvetlenie v stajniach sa starajú automatizované systémy. 

Mechanizácia a automatizácia pri spracovaní agrokomodít

Zberom poľnohospodárskych plodín a ich presunom z polí do skladov sa začína ďalšia fáza, ktorá si vyžaduje efektívne riešenia na mieru konkrétneho agropodniku. Agrokomodita prichádza z polí znečistená a pred ďalším spracovaním či uskladnením si bude vyžadovať kvalitatívnu úpravu. Tu sa o slovo hlásia moderné technologické linky, ktoré dokážu priebežne spracovávať vysoké kapacity a plynulo riadiť celý režimod spracovania, uskladňovania až po expedíciu. Okrem čistiacich, prepravných a uskladňovacích komponentov sú ich neodmysliteľnou súčasťou kontrolné a riadiace systémy, ktoré vykonávajú presný monitoring a starajú sa o plynulosť, efektívnosť a bezpečnosť chodu.

Mechanizácia a automatizácia riadenia sa tak dá chápať ako prechod od náročnej manuálnej práce a priameho ľudského rozhodovania k využívaniu strojov a počítačov na monitorovanie rôznych procesov – a to všetko za účelom dosiahnutia vyššej produktivity a nižšej chybovosti.

Prečo sa zaujímať o novinky v poľnohospodárstve?

Pre odpoveď netreba chodiť ďaleko. Moderné poľnohospodárske stroje a roboty sú schopné pracovať rýchlejšie a presnejšie, čo znamená zvýšenú efektivitu a zníženie emisií. Presný monitoring umožní rýchlejšiu reakciu na prípadné nedostatky a dávkovanie hnojív a pesticídov na konkrétne oblasti, čo prispieva k zníženiu celkových nákladov. Automatizované riadenie v pozberovej, spracovateľskej a skladovacej fáze môže viesť k vyššej kvalite konečných produktov.

Chcete byť lepšie pripravení na dobu moderného hospodárstva? V PREMETAL MON sa zameriavame na dopravné zariadenia a komplexné riešenia určené na skladovanie, čistenie, sušenie a expedovanie zrnín. Ak uvažujete, ako zmodernizovať technológie súvisiace so skladovaním a dopravou materiálov, sme pripravení poskytnúť vám naše dlhoročné odborné skúsenostiod návrhu až po montáž.

Realizácie technologických liniek od PREMETAL MON