Automatizácia dopravy obilia: Ako vám môžu pomôcť dopravníky a závitovky?

Agrokultúra

Automatizáciu možno označiť za supersilu pri preprave poľnohospodárskych komodít. Prečo je tomu tak? Tempo inovácií je veľmi rýchle a zaostávanie pri každodenných procesoch často znamená stratiť krok s konkurenciou. Po starších mechanizovaných riešeniach sa v poľnohospodárstve o slovo hlási moderná automatizácia dopravy obilia. Aké prínosy majú dopravníky a závitovky?

Minulosť vs. prítomnosť

V minulosti bolo spracovanie agrokomodít prevažne ručnou prácouod sejby, cez zber až po finálne produkty. Časovo náročnú a fyzicky namáhavú prácu komplikovalo vyššie riziko chýb a vplyv negatívnych faktorov, na ktoré človek nemal dosah (napríklad zlé počasie, vysoké/nízke teploty, škodcovia). Bez skorého zásahu, ktorý si neraz vyžadoval veľké ľudské kapacity, vznikali veľké straty.

S nástupom mechanizovaných riešení a strojov sa situácia síce zlepšila, no poľnohospodárska technika si naďalej vyžadovala ľudskú obsluhu a narastali i náklady spojené s prevádzkou.

Obmedzená flexibilita a dlhodobý nedostatok pracovníkov v poľnohospodárstve viedli k vývoju automatizovaných riešení a moderných technológií, ktoré sú schopné pracovať nepretržite, flexibilne, s vysokou presnosťou a pod kontrolou.

Výhody automatizovaných riešení pri manipulácii s poľnohospodárskymi produktmi

Pri spracovaní agrokomodít sa za posledné desaťročia čoraz intenzívnejšie skloňuje pojem automatizácia. Ide o proces alebo vytvorenie systému, ktorý dokáže fungovať samostatneiba s minimálnym či dokonca žiadnym ľudským zásahom. Samotnú činnosť, kontrolu a riadenie na seba preberajú moderné stroje, senzory, roboty a počítače.

V agrosvete má automatizácia rozmanité podoby. Automatizované riešenia sa využívajú napríklad na monitorovanie pôdy a plodín, aplikáciu hnojív a pesticídov, zavlažovanie, sadenie, zber, triedenie, balenie aj skladovanie. Azda nie je oblasť alebo úroveň, v ktorej by automatizácia nedokázala byť nápomocná.

Moderná automatizácia má značný prínos pri manipulácii s poľnohospodárskymi plodinami a produktami. Tam, kde preprava medzi jednotlivými miestami závisela výhradne od ľudskej obsluhy a kapacít, nastupujú riešenia, ktoré sú schopné pracovať s vysokou efektivitou. V automatizovaných procesoch sa minimalizujú chyby spôsobené ľudským faktorom. Zaujmú tiež výkonom, prispôsobiteľnosťou kapacít a rovnomerným chodom. Mnohé z týchto automatizovaných zariadení a liniek disponujú monitorovacími systémami, ktoré poskytujú agropodnikateľom cenné informácie o nastavených procesoch a dátach v reálnom čase. Dokážu tak presne sledovať tok plodín medzi jednotlivými fázami a optimalizovať svoje procesy.

Kľúčové prvky v automatizácii dopravy obilia

Medzi kľúčové prvky automatizovanej prepravy obilia v poľnohospodárstve a potravinárskom priemysle patria dopravníky a závitovky.

V zjednodušenom vysvetlení – ide o mechanické zariadenia, ktoré dopravujú komodity z jedného miesta na druhé, pričom sú schopné pracovať rýchlo, súvisle a prepravovať obilie (či iné sypké plodiny a materiály) v kapacite desiatok až stoviek ton za hodinu.

Vo firme PREMETAL MON sa špecializujeme na rôzne druhy dopravníkov a výrobu vlastných závitoviek podľa konkrétnych požiadaviek zákazníkov. Pri našich realizáciách sme mali možnosť navrhnúť rôzne automatizované spôsoby prepravy obilia – od fázy bezprostredne po dovoze obilia z poľa, cez čistenie, triedenie, skladovanie až po vyskladnenie. V ich prospech hovoria nasledujúce prínosy:

  • Vyššia produktivita a integrácia: Presun obilia z miesta na miesto je rýchly a plynulý, čo eliminuje prestoje. V kratšom čase sú spracovávané vyššie objemy, čo je dôležité najmä v sezóne zberu. Dopravníky sa dajú integrovať do komplexnejších liniek určených na čistenie, sušenie a expedíciu obilia.
  • Menšie straty: Riziko presypávania, kontaminácie a znečistenia obilia je pri preprave na automatizovaných dopravníkoch výrazne nižšie.
  • Prispôsobiteľnosť: Dopravníky s modulárnou konštrukciou je možné prispôsobiť rôznym zmenám a požiadavkám v rámci ich prevádzky. Pokročilé nastavenia umožňujú meniť rýchlosť aj smer prepravy obilia.
  • Lepšia kvalita spracovania: Pri kontrolovanom presune obilia sa jednoduchšie udržiava konzistentnosť a rovnomernosť.
  • Nižšie náklady: Hoci sú počiatočné investície do automatizácie vyššie, je tu predpoklad pre zníženie nákladov na pracovnú silu a postupný rast ziskovosti.
  • Vyššia bezpečnosť: Odpadá potreba náročnej manipulácie s obilím a klesá tak riziko zranení pracovníkov. Súčasťou automatizovaných dopravníkov sú viaceré bezpečnostné prvky.
  • Kontrola a prehľad: Prevádzka automatizovaných dopravníkov je v reálnom čase monitorovaná a kontrolovaná. Rýchlo sú tak viditeľné prípadné nedostatky alebo problémy s prepravou obilia.

Dopravníky a závitovky od PREMETAL MON

Firma PREMETAL MON ponúka nasledovné produkty:

  • závitovkové dopravníky, ktorých hlavnou časťou je závitovka/šnekovnica umiestnená v žľabe – vhodné na transport obilnín a tiež sypkých a granulovaných materiálov vo vodorovnom, šikmom aj zvislom smere;
  • pásové dopravníky využívajúce hladký pás pre horizontálnu dopravu a dopravu so sklonom max. do 25°;
  • reťazové dopravníky, ktoré sú určené na prepravu sypkých materiálov v agrosektore a priemysle a vynikajú robustnosťou, odolnosťou a možnosťou obojsmerného chodu, použíme ich pre šikmú dopravu pod väčším uhlom;
  • korčekové dopravníky vybavené kapsami či naberákmi na  dopravných pásoch alebo na reťaziach, ktoré sa osvedčili pri zvislom transporte rôznych sypkých materiálov, vrátane obilia a "zeleného sladu". 

Dopravníky sa využívajú na plnenie obilných síl, skladov a tvoria neodmysliteľnú súčasť komplexných technologických liniek určených na pozberovú úpravu obilia. Ak sa chcete s týmito možnosťami zoznámiť a získať lepšiu predstavu o ich prednostiach, prínose a fungovaní, kontaktujte nás. So všetkou odbornosťou a dlhoročnou znalosťou oblasti vyrobíme, dodáme a zmontujeme automatizované riešenia presne na mieru pre váš podnik.